Kategoriler
E-Ticaret Girişimcilik Internet

Webrazzi e-Ticaret 2016

Webrazzi e-Ticaret uzun zamandır katılmak istediğim etkinkilerden birisiydi. Bu seneki etkinlik bence son derece tatmin ediciydi.

Dikkatimi çeken konuları özetlemem gerekirse;

  • Zamanlamaya dikkat edildi. Pek bir sapma olmadı. Arda Kutsal ufak tefek aksamaları iyi yönetti. Ayrıca Webrazzi’nin VR Cardboard hediyesi çok hoşuma gitti. Teşekkürler.
  • getir.com‘un hikayesi çok etkileyiciydi. Nazım Salur‘un kurguladığı model, cesareti, lider girişimci ruhu ve snob tavırları salondan bolca alkış almasını sağladı. Unicorn olmaya yönelik ulvi hedefi ise hepimizi heyecanlandırdı. Bence ihtimal dahilinde. Nazım Bey anlatırken salondan birileri sipariş verdi ve getir kuryesi içeri girdi. Eğer bir PR kurgusuysa tebrik etmek lazım 🙂 “I like it” başlıklı İyi bir fikriniz varsa yatırımcıyı ikna etmeniz 7 sn. sürer örneği genç girişimcileri itme açısından güzel bir örnekti.
  • Bir diğer etkileyici konuşma sefamerve.com kurucu ve CEO’su Mehmet Metin Okur‘dan geldi. 1 milyon TL para harcayarak şirketi kurması ve hiç yatırım almadan 67 milyon TL ciro elde eden bir şirket haline getirmesi bence ayakta alkışlanmalı. Temel olarak elini taşın altına sokmadan -tüm bürokratik sıkıntılara rağmen- başarılı olunamayacağı, cesaret, fırsatları sürekli kovalamak ve araştırmacı olmanın öneminden bahsetti. Çok eğlenceli ve faydalı bir konuşmaydı.
  • Eğer iyi bir fikrin varsa paran olmasa da olur! Bu cümleyi yazdığıma inanamıyorum :-} Kickstarter‘dan çıkan Monument buna verilecek en güncel örneklerden biri. Öncelikle ülkemizden bu tip projelerin çıkarak 200+ bin USD toplayabilmesi gurur verici. Crowdfunding hep dikkatimi çekmiştir zaten. PR ve Branding’in dibi bu olmalı… Demek ki olabiliyormuş.
  • ETİD Başkanı Hakan Orhun‘un “bir gün iyi bir oyuncu gelerek şu anki e-ticaret devlerini kolayca devirecek” imasını içeren mesajı çok derindi. Ticaret’i genlerinde taşıyan birisi olarak Hakan Bey’e 100% hak veriyorum. Bir ara Serdar Kuzuloğlu Eminönü esnafı henüz e-ticarete girmedi, girdiği gün korkun demişti. Çok doğru demişti :-} Şu anki devlerin işlerinde yeterince derin olmadıklarını düşünüyorum. Machine learning ve analytic çok önemli ama ticaret biraz daha başka birşey.
  • Turkcell’den Kadri Özdal‘ın mevcut Turkcell müşterilerine özel bir kampanya yaparak onlara hediyeler dağıtması müşterilerine verdikleri değeri ve önemi gösterdi. Salonun 3te1i çok heyecanlandı. Yeni müşteri kazanımında adeta devrim yaratacak bir kampanya oldu!!! Kendisini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diliyoruz :-}
  • Sıklıkla Machine Learning, Predictive Analytics, Data Mining ve Personalization başlıklarının etrafında gezildi. En sevdiğim konular. Bu diyaloglardan kendimce çok güzel sonuçlar çıkararak Roadmap’imi güncelledim.

Daha yazacak çok şey ama benden şimdilik bu kadar :-}

Sevgiyle kalın,

Yahya

“Webrazzi e-Ticaret 2016” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir