Kategoriler
Proje Yönetimi

Projelere Çevik Yaklaşım

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Agile Project Management (Çevik Proje Yönetimi) hakkında birkaç satır paylaşmak istiyorum.

Yaklaşım genel olarak basitlik ve sadelik üzerine inşa edilmiş. Etkileşimin ön planda olduğu bu modelde, hazırlanan çalışır bir prototiple -kısa aralıklarla- müşteriye dokunmanın avantaj ve öneminden bahsediliyor.

Bu bir sistem değil, felsefe…

Sürekli test eden, geri bildirim alan ve bir taraftan da geliştirmeye devam eden bir yapıdan bahsediyoruz. Bu döngünün müşteriye ve projenin genel sağlığı açısından kuruma faydası büyük.

agile_process

  • Hiyerarşinin kurum içinde yarattığı sürtünme durumu.Agile yaklaşımda roller hiyerarşiye takılmadan aynı seviyede çalışıyor. (PM hariç) Böylelikle hem takım ruhu gelişiyor, hem de iletişimin kalitesi artıyor. Proje ve ürün tüm taraflar nezdinde daha çok sahipleniliyor.
  • Dokümantasyonun minimum seviyede tutulması.Bu bir bakıma iyi, bir bakıma kötü. Patron koltuğundan bakıldığında dokümantasyon tam bir zaman kaybı :-} Project Manager şapkasıyla bakıldığında ise asset anlamında son derece önemli bir ihtiyaç. Tam ikisinin ortasında duran, kabul edilebilir bir dokümantasyondan bahsediyoruz.
  • Sürpriz ürün faktörü.En başta iletilen talepler ne kadar detaylı olursa olsun günün sonunda müşterinin bir sürprizle karşılaşma olasılığı yüksek. Özellikle yazılım projelerinde “Biz aslında bunu istememiştik” cevabını mutlaka duymuşsunuzdur. Prototip mantığı ve belirli aralıklarla müşteriye ürünü göstermek ve geri bildirim almak son derece faydalı oluyor.
  • Heyecan verici toplantılar.Proje ekibi her sabah 15 dakika -çoğu zaman ayakta- toplantılar yapıyor. Yeni nesil, son derece modern hareketler bunlar. :-} Tabi bu toplantıların çok iyi yönetilmesi lazım. Lakin gözden kaçan bir çok ayrıntı olabilir.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse Agile Manifesto (http://www.agilemanifesto.org/iso/tr/), Bu metodolojinin 12 presibini (http://www.agilemanifesto.org/iso/tr/principles.html) ve diğer tüm detayları http://www.agilemanifesto.org/history.html  adresinden Türkçe okuyabilirsiniz.

Biraz tehlikeli bir konu. Felsefeyi cok iyi anlamak gerekiyor. Bir anda işler kontrolden çıkabilir. Zaman buldukça araştırma ve deneyimlerimi yazmaya gayret edeceğim.

Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir