Kategoriler
E-Ticaret

Longtail Stratejisi

Longtail, Chris Anderson‘ın 2004’te Wired’da yayınlanan makalesi ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Longtail kısaca“10 liraya 1 ürün ya da 1 liraya aynı üründen 10 tane satacağına; 1 liraya 10 farklı üründen 1’er tane sat” şeklinde açıklanabilir.

Longtail stratejisinin Amazon.com başarısının temel anahtarlarından biri olduğu söylenmektedir.  Amazon’da az satan çeşitli kitapların toplam satışı, çok satan bir ürünün satışından daha fazla olabiliyor.

  1. Pazarda daha çok ürünle yer al,
  2. Fiyatını düşük tut,
  3. Arz ve talebi buluştur.

Temel anlamda perakendecilik kavramı olan Longtail günümüzde bir çok sektör (e-ticaret başta olmak üzere) ve kategoriye uygun olarak düzenlenmiş durumda.

Mesela Long Tail Keywords kavramından bahsedelim. Sadece 1 kelimeye yönelerek o kelimede ilk sırada olmak yerine 3 ve üzeri kelimeden oluşan anahtar kelimeler grubuna odaklanmak. (örneğin aranma hacmi düşük ama satış oranı yüksek anahtar kelimeler) 

Son olarak Capital dergisinden bir alıntıyla bitirmek istiyorum.

Kafası çalışan bir şirketin blockbuster (*) ürünlere güvenmekten vazgeçmesi, tuğla ve harç kanallarla sunulduğunda kâr bırakmayan niş ürünlere yani, uzun kuyruktan elde edebileceği kâra odaklanması gerekir.

Chris Anderson‘ın The Long Tail isimli kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

blockbuster: Gişe hasılatı 100.000.000 $’ı geçen filmler için kullanılan bir deyim.