Kategoriler
Analytic

İnsan odaklı oyunlaştırma tasarımı

Az önce İnsan odaklı oyunlaştırma tasarımı konusuyla ilgili çok ufak bir makale okudum ve –klasik- bizim işlere uyarladım. 🙂

Ortaya çıkan kısa özet şöyle;

İş hayatını bir oyun olarak ele alırsak; Kullanıcıların (Çalışanların) yolculuğu 4 temel adımdan oluşuyor.

1. Discovery (Keşif),
2. Onboarding (Yol Yordam Öğrenme),
3. Scaffolding (Ustalaşma)
4. End Game (Ustaların Oyunu)

Örneğin bir çalışanı işe alıyoruz;

1. Çalışan bir süre Discovery dönemini yaşıyor. Yani etrafı keşfediyor. (örn; ilk 0-3 ay)

2. Eğer aramızdan ayrılmazsa (turnover) Onboarding’e geçiyor. Yani işin yolun yordamını öğrenmeye başlıyor 🙂 Bu çok dikkat etmemiz gereken bir zaman aralığı. İşi ve kurum kültürünü doğru öğretmemiz gerekiyor.

3. Scaffolding dönemi ise artık işini iyi bilen ve öğrettiğimiz ölçüde kurum kültürüne sahip çalışanlarımızdan oluşuyor. Bu en çok değer ve ilginin talep edildiği dönem. Bu arada yanlış bir profil yetiştirdiysek geriye dönüş pek mümkün değil.

4. End Game dönemindeki kullanıcılar veya çalışanlar “retained” yani ürünü, hizmeti, işi veya görevi tekrar tekrar kullanan + uygulayan kişiler. Yani iş performansı açısından en verimli + belkide kendilerinden bir çok anlamda en çok verimi / faydayı alabileceğimiz dönem.

Eğer çalışana/kullanıcıya yönelik bir hedef var ise -ki hedef bu genelde çalışanın End Game seviyesine gelmesi oluyor; İşin başından sonuna kadar “özellikle bu 4 adımdaki önemli noktalara” bazı motivasyon kaynakları koymamız gerekiyor.

Beni yakından tanıyan arkadaşların bildiği üzere “Oyunlaştırma Teknikleriyle Çağrı Merkezi Yönetimi” alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarıma hızla devam ediyorum.

Inhouse geliştirdiğimiz sosyal intranet platformumuzda (mypex) oyunlaştırma temellerini kullarak hazırladığımız birçok modülü hayata geçirdik. Bir çok fikir ise kullanıcıları sessizce dinlemeye devam ediyor. Şimdilik iyi gidiyor diyebiliriz. İlk hedef turnover’ı minimize edebilecek en doğru modeli bulmak.

Sevgiyle kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir