Kategoriler
E-Ticaret Girişimcilik Internet Mobil

Getir.com – Hesaba Yazdır

Geçtiğimiz hafta Webrazzi e-Ticaret 2016 etkinliğindeydim. Nazım Bey sağolsun çok etkileyici bir sunum yaptı. Bu vesileyle halihazırda dikkatimi çeken girişimlerden birisi olan Getir.com‘a olan ilgim bir parça daha arttı.

O günden sonra 4-5 sipariş daha verdim diyebilirim. Her sipariş sonrası kafamda mevcut iş modelleriyle ilgili yeni resimler canlandı.

Ufak bir örnek vermek gerekirse;

Getir.com mahalle bakkalını bitirebilme potansiyeli olan bir proje. Mahalle bakkalını cazip kılan en önemli unsurlardan birisi ise hesaba yazdırma şeklinde bir ödeme modelinin olması :-}

Gelelim yeni modele;

Alışveriş yaparken TC Kimlik numarası beyan ediyoruz. Bankalar TCKN ile kişilerin kredibilitesini rahatlıkla görüyor ve bu yönde offer’lar sunabiliyor.

Bankayla yapılacak bir anlaşma + entegrasyonla otomatik sorgu gerçekleşebilir ve müşteriye sadece Getir.com‘da kullanabileceği -hesaba yazdırma yerine geçebilecek- alternatif bir bakiye (kredi) yaratılabilir.

Örneğin her şey yolunda, 300 TL’lik -ufak bir kredi- onaylandı ve müşteri bunu kabul etti. Onaylanan kredi BKM Express veya muadili bir cüzdana limit olarak aktarılır. (Belkide yeni bir cüzdan uygulaması) Uygulama ve cüzdan arası yapılacak entegrasyonla bu limit kullanılabilir. Aynı BKM Express‘te olduğu gibi.

Peki kredi kartından ne farkı var diyeceksiniz? Kısaca;

  • Alışveriş için kredi kartı veya banka kartı kullanma ihtiyacının ortadan kalkması,
  • Mevcut kart limitinin korunması,
  • Kredi Kartını internet’te kullanmaktan korkan müşteriler için bir alternatif olması,
  • Alternatif yeni bir ödeme modeli olması,
  • Kurum ve bankanın işbirliği içerisinde kişiye özel bir hizmet sunması diyebiliriz.

Bunu bankacılar daha iyi bilir ama;

Müşterinin halihazırda bir hesabı var ve kredi skorunda herhangi bir problem yoksa yeni bir KMH (Kredili Mevduat Hesabı) hesabı tanımlamak veya mevcut hesabın limitini değiştirmek için imzaya bile gerek olmayabilir. Eğer gerek olursa Getir.com kuryesi müşteriye evrakları ulaştırabilir. Veya mobil imza kullanılabilir.

Bu model; Hem banka, hem Getir.com, hem son kullanıcı (tüketici), hatta e-Ticaret sektörü için yepyeni bir açılım olabilir.

Ayrıca örneğin 5 ve üzeri sipariş veren (bence sadık müşteri) müşterilere kapıda ödeme esnekliği de sunulabilir.

Eğer yapmayacağın / yapamayacağın bir iş fikrin varsa kendine saklamak yerine paylaşmanın en doğru yöntem olduğunu savunuyorum. İlgilenen birileri olursa ne mutlu bana :-}

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

“Getir.com – Hesaba Yazdır” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir