Kategoriler
Internet

Facebook F8 konferansından neler çıktı?

Bir süredir yakından takip ettiğim Facebook F8 Konferansı (https://f8.facebooklive.com) 25 – 26 Mart tarihlerinde yapıldı.

Facebook’la ilgili bir çok özellik ve yeniliğin duyurulduduğu konferansla ilgili edindiğim ilk bigiler şöyle;

 • Messenger Platform. Hepimizin bildiği facebook messenger uygulaması bünyesine birçok uygulamayı katarak Messenger Platform’a dönüşecek. Uygulamaları https://developers.facebook.com/docs/messenger/showcase adresinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca Businesses on Messenger hizmetiyle markalar ve müşteriler bir araya getirilecek.
 • WhatsApp‘ın IOS versiyonuna sesli arama özelliği geliyor.
 • Video paylaşım sitelerinden aşina olduğumuz Video Embed özelliği hayata geçiyormuş. Diyelim ki bir web siteniz / blog’unuz var ve facebook’taki bir videoyu paylaşmak istiyorsunuz. Aynı youtube’da olduğu gibi ilgili videoya ait kodu alarak sitenize rahatlıkla gömebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla bu bir süredir
  zaten vardı fakat biraz daha ön plana çıkartıldı anladığım kadarıyla. 🙂
 • Facebook’un geliştirdiği Aquila adı verilen drone bu yaz test uçuşlarına başlıyor. Bu drone tüm dünyaya interneti havadan dağıtma projesi kapsamında hazırlanmış. (Internet.Org projesi)1071198
 • Web’den bildiğimiz Beğen tuşunun Mobil versiyonu olan Mobil Beğen tuşu hayata geçiyor.
 • Mobil uygulamalar arasında bir bağlantı kurması hedeflenen AppLinks servisi hayata geçiyor. AppLinks hakkında detaylı bilgi için http://applinks.org/documentation adresi incelenebilir.
  11057084_828068333952802_228656431_n
 • Yeni reklam networku Audience Network duyuruldu. Detaylar için http://fb.me/audience-network/ kullanılabilir.

Konferansın 1.Gün Videosu “The Future of Connection”

Konferansın 2.Gün Videosu “Virtual Reality”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir