Kategoriler
E-Ticaret

E-Ticarette Güven Damgası

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliği hakkında yaptığım araştırmaları paylaşmak istiyorum.


Burada yazdıklarım sadece bireysel araştırmalarım ve kendime göre yorumlarımı içermekte olup en detaylı bilgi için bakanlık sitesi ve resmi gazete haberi kaynakları kullanılmalıdır.

E-Ticaret sitesi sahipleri bakanlığın belirttiği kriterleri sağladıktan sonra Güven Damgası için GDS‘lere başvuruda bulunabilecekler. (GDS: Güven Damgası Sağlayıcılar)

Başvuru öncesi tamamlanması gerekenler;

 1. SSL sertifikası
  Bugün tüm bankalar ve ödeme sağlayıcıları ssl sertifikalarını zorunlu koşuyor. Hatta Google bile ssl sertifikalı siteleri daha güvenli olarak indeksliyor / işaretliyor. Bu bağlamda E-Ticaret yapan her site zaten SSL Sertifikası almalı.
 2. Sızma testi
  Başvurudan en az 3 ay önce alınması ve yılda en az 1 kere yapılması gerekiyor. (Maddeler arasında en çok bu testin yaratacağı ekstra maliyetler beni düşündürüyor.)
 3. Ürün yönetimi & Ürün bilgilerinde derinleşme
  Ürün resimlerinde gerçeğe en yakın boyutların kullanılması, stok bilgisi, içeriği, malzemesi, ölçüleri, kullanımına ilişkin detaylar varsa garantisine, teknik desteğine ve bunların kim tarafından sağlanacağına ilişkin detaylar, tedarik, kargo ve teslimat süresi gibi hususlar.
 4. Sipariş – Kargo takibi
  Siparişin alınmasından teslimata kadar geçen tüm sürecin müşteriye yansıtılması. Bu olanağı bir çok E-Ticaret firması sağlıyor. Özetle; satıcının kargo firması ve tedarikçi firmayla entegre olması gerekiyor.
 5. Etkin Şikayet süreci yönetimi
  Olası şikayet durumunda müşterinin en az bir kanaldan şikayetini iletebilmesi, ilettiği şikayetin düzgün bir şekilde ele alınarak gelişme ve sonuçlardan müşterinin haberdar edilmesi.
 6. Bilgi hattı ihtiyacı
  Aslında üstteki madde ile bir arada düşünebileceğimiz bir konu. Bilgi ve Şikayet yönetimi için yetkin bir Çağrı Merkezinin kullanılması bu sorunu %100 çözecektir. Zaten bunu her E-Ticaret girişimine / firmasına öneriyoruz.
 7. Satıcıyla ilgili bilgiler
  Anladığım kadarıyla sabıka kaydı olanlar E-Ticaret yapamayacaklar veya birçok filtreyi içeren onay sürecinden çok zor geçecekler.
 8. Aşağıdaki yönetmeliklere ve kanunlara uygun süreçler dizayn etme
  – 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununa,
  – 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanuna,
  – 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanuna,
  – 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna,
  – 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna,
  – 24/3/2016 tarihli ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa

Tüm bu düzenlemelerin genel anlamda faydalı olacağını düşünüyorum. Aslında birçok E-Ticaret sitesi bu kriterleri (hatta fazlasını) çok uzun zamandır sağlıyordu. Onlar için süreci geçmek son derece kolay olacak.

Küçük girişimlerin (özellikle hazır e-ticaret paketi kullanmayacak olanların) bir miktarda olsa zorlanacağını düşünüyorum. (Oluşacak ekstra maliyetler açısısından)

Fakat günün sonunda bu kriterlerin sağlaması bence ilgili website’nin ve ekosistemin gelişimi açısından çok faydalı olacaktır. Şayet ben artık Güven Damgası olan siteleri tercih edeceğim.

Konuyla ilgili resmi gazete bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz. Bakanlık sitesindeki yazıya ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Google araması için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.