Kategoriler
E-Ticaret

E-Ticaret Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Bölüm 2

2.Bölüm – Ödeme Sistemi Seçimi

E-Ticaret altyapı seçiminizi yaptınız. Peki, sattığınız ürünler veya sunduğunuz hizmetlerin ödemelerini müşterilerinizden nasıl tahsil edeceksiniz? Bu noktada da çeşitli alternatifler mevcut.

SanalPos

Artık birçok banka bu alanda hizmet veriyor. Her ne kadarda “Web sayfamızdan başvuru yapmanız yeterli” imajı yaratılıyor olsa da –zaten cevaplanmayacak formlarla- boğuşmak yerine öncelikle ilgili bankanın kriterlerini inceleyin, sitenize uygulayın ve size en yakın şubeye (mümkünse kendi şubenize) uğrayın.

Bu arada hatırlatayım; Ticari sicilinizde problemler varsa veya henüz ticari bir siciliniz yoksa (örneğin şahıs veya yeni bir işletmeyseniz) banka size bu hizmeti vermemek için ciddi bir çaba sarf edecektir.

Bunun birçok farklı nedeni var. Şubenize uğradığınızda size daha detaylı bilgi verilecektir…

SanalPos hizmeti veren bazı bankalar…

Eğer hazır E-Ticaret paketi kullanıyorsanız SanalPos entegrasyon süreci son derece kolay olacaktır. Hazır E-Ticaret paketi kiralayan firmaların birçoğunun bankalarla anlaşmaları var. Böylelikle SanalPos başvuru ve onay sürecinizi son derece hızlandırmış olacaksınız. Ayrıca ilk yıl kullanım ücretinden de kurtulabilirsiniz.

Hazır paketlerde Bankanın size verdiği üye işyeri bilgilerini yönetim ekranlarınızın ilgili alanlarına girdiğinizde hemen tahsilât yapabilir düzeye gelirsiniz.

Eğer OpenSource bir çözüm kullanıyorsanız ilgili yazılımın güncel SanalPos modüllerini sisteminize kurmanız/entegre etmeniz/ettirmeniz gerekiyor. Bunun için küçük-orta düzeyde meblağlar ödemeniz gerekebilir.

Eğer kendi geliştirdiğiniz bir inhouse çözümünüz varsa bankanın size sağlayacağı kod kütüphanelerini kullanarak entegrasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. (Yazılımınızı bol bol test etmelisiniz!)

Unutmayın; Öncelikle sitenizi çalışır halde olmalı ve güven vermeli. Sonrasında yazılım güvenliği sağlanmalı (SSL vb gibi) ve olmazsa olmaz sözleşmelerinizi sitenize ekledikten sonra Bankaya başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Aksi halde başvurunuz onaylanmayacaktır.

Ayrıca SanalPos hizmetlerinin paralı olduğunu, işlem başına komisyon ödediğinizi, tüm bunların peşin tahsil edildiğini ve uygulanan valörleri unutmayın.

Alternatif Sanal Pos Çözümleri

Adından da anlaşılacağı üzere; Bankaların verdiği Sanal Pos hizmetlerine alternatif çözümler sunan firmalar da mevcut.

Bankalardan çeşitli nedenlerle SanalPos hizmeti alamayan ve/veya mevcut Sanal Pos çözümlerine alternatif sunmak isteyen küçük/orta ölçekli firmalar tarafından tercih edilirler.

Bu firmalar genelde bankaların yaptığı gibi aylık veya yıllık ücret + komisyon talep etmek yerine işlem başına (Bankalara nazaran biraz daha yüksek) komisyon talep ederler.

Fakat bu çözümler sayesinde; 5-6 Bankaya birden Sanal Pos başvurusu yaparak sitenize entegre etmeye çalışmak yerine (zaman + maliyet) bir taşla 6 kuş vurabilirsiniz.

Bu alanda faaliyet gösteren bazı firmalar;

Ayrıca bu firmaların sağladığı Taksitlendirme seçenekleri, Sahtecilik İzleme ve Önleme, Katma Değerli Servisler ve Güvenlik hizmetleri de gerçekten övgüye değer…

Mobil Ödeme Sistemleri

E-Ticaret siteniz üzerinden cep telefonu aracılığıyla GSM abonelerinden tahsilât gerçekleştirebilirsiniz. Müşterinizin yaptığı alışverişin bedeli (Faturalı hatlarda) faturasına yansıtılır veya (Faturasız hatlarda) TL karşılığı olarak düşülür.

Bu alanda faaliyet gösteren bazı firmalar;

Burada firmalar işlem başına limitler uygulamakta ve komisyon tahsil etmekte.

Firmaları inceleyerek seçiminizi yaptıktan sonra üye işyeri başvurusu yaparak –onaylanması durumunda- web sitenize entegrasyon çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Hazır E-Ticaret paketlerinde artık Mobil Ödeme desteği de veriliyor.

ÖNEMLİ : Tercih aşamasında son derece titiz davranmalı ve dikkatli olmalısınız. Ödeme Sistemi Seçimi bölümünde yazdığım bu bilgiler kaynak veya referans olarak gösterilmemelidir. Firma seçiminiz ve oluşabilecek olası zararlardan tamamen sizin sorumlu olduğunuzu ifade etmek istiyorum.

Yazının devamında görüşmek üzere,

Sevgilerimle,
Yahya Ekinci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir