Kategoriler
Analytic CRM

Data gerçekten önemli mi?

Bundan 4 sene kadar önce çok değerli üstat Cengiz Barlas ile toplantı ortamında iki saat görüşme fırsatı bulmuştum.

Webhelp Türkiye Proje Ofisinde çalıştığım o dönemde büyük bir rastlantı eseri bir araya gelebildik.

Cengiz Bey o dönem Visa‘da “Data Yönetimi” ekibinin başındaydı.

Bu görüşme data konusuna olan bakış açımı ciddi anlamda değiştirdi. Bu vesileyle kendisine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben bizdeki uygulamaları anlatırken, Cengiz Bey;

“Yahya, Bir müşteri benzinciye uğrayarak kredi kartını kullandığında; ortalama kaç dakika içerisinde nerede olacağını, neler satın alabileceğini tahmin ediyor ve hedef noktaya ulaştığında ona özel kampanyaları hazır etmiş oluyoruz.” demişti. Ve sonra ekledi “Hem de bunu uzun süredir yapıyoruz!”

Peki nasıl yapıyorsunuz dediğimde;

Müşteri, sensör ve çeşitli uygulama verilerinin adeta büyük bir ahenkle dans ettiği bir resim çizdi.

Bu sonuçların elde edilebilmesi için işlenen dataların hacimleri milyonlar hatta milyarlar seviyesindeydi. Ve herşey ışık hızında gerçekleşiyordu.

Datanın sağlıktan otomotive, finanstan hızlı tüketime kadar tüm kullanım alanları ve öneminden bahsettik.

Teknolojik anlamda biraz geride kalmış olduğumuzu fark ettim. 🙂

İlk aksiyon olarak bizdeki BigData (Büyük Veri) ifadesini artık kullanmamaya başladım. Çünkü resmini çizdiği datayla bizdekinin pek bir alakası yoktu.

İşim gereği irili ufaklı bir çok kuruma girip çıkıyorum. CRM veya Analitik CRM‘i bir kenara bırakın henüz müşteri verilerinin tutulmadığını ve hatta hiç önemsenmediğini görüyorum.

Muhtemelen ilk önerim bir müşteri veritabanı ve CRM sistemi kurmalısınız oluyor.

Tamam maliyetli olduğunun farkındayım ama bugün datayı öğrenen, toplayan, işlemeye başlayan, kullanan ve sindiren firmalar geleceğin parlayan yıldızları olacak. Kabul etmeyenler ise ne yazık ki yok olacaklar.

Dijitalleşmenin her daim gündemimizde olduğu şu dönemde firmaların bu işe yatırım yapmaları, ufakta olsa kendi CRM sistemlerini kurmaları, ilk etapta Analitik CRM yapmasalar bile en azından (izinli) veri toplamaya başlamalarını tavsiye ediyorum.

Özellikle dış kaynak çağrı merkezlerinin ellerindeki yüksek hacimli verileri anlamaya çalışmaları, analiz etmeleri, müşterilerine katma değer sağlayıcı önerilerde bulunarak bu işe öncülük etmeleri çok kritik. Ayrıca büyümek için de önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Daha detaylı konuşmak için dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.

Mutlu pazarlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir