Kategoriler
Diğer Yazılar Internet

Chatbot nasıl yapılır?

Geçtiğimiz haftalarda Chatbot nedir? başlıklı giriş niteliğinde bir yazı yazmıştım.

NATO (No action talk only) konumuna düşmemek adına biraz daha derinleşerek (hafif teknik) bir kaç yazı yayınlamaya karar verdim. 🙂

Piyasada bazı hazır Chatbot uygulamaları ve platformlar mevcut. Ama biz bunları kullanmayacağız. İşin mutfağına girerek Microsoft’un Bot Framework‘ü ile 6 (Altı) Adıma bir chatbot’un temellerini nasıl atacağımızı anlatacağım.

Önemli: Temel seviyede C# programlama dili bildiğinizi, geliştirme için Visual Studio ortamını kullandığınızı / geliştirme konularına aşina olduğunuzu varsayıyorum.

Tüm adımlarda karşılacağınız ekran görüntülerini paylaşıyorum, bu size son derece yardımcı olacaktır.

Adım 1: Buraya tıklayarak geliştirme esnasında kullanacağımız proje şablonunu bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. İndirdiğiniz dosyaları bir project template şeklinde kaydetmelisiniz.

Adım 2: Visual Studio’da az önce yüklediğiniz şablonu kullanarak yeni bir proje oluşturmalısınız. Uygulamaya istediğiniz ismi verebilirsiniz. Ben paket içinde gelen şekliyle bırakacağım.

Projeyi oluşturduktan sonra NuGet Package Manager üzerinden Microsoft.Bot.Builder‘ı kontrol ediyoruz. Eğer yüklü değilse install, yeni güncellemeler mevcutsa update ediyoruz.

Adım 3: Projenizi çalıştırmalısınız. Çalıştırdığınızda aşağıdaki görüntüye ulaşırsanız herşey normal gidiyor demektir.

Adım 4: Bot’unuzu test edebilmek için bir Emülator’a ihtiyacınız bulunuyor. Bunun için Bot Framework Emulator‘ü kullanacağız.

Download için https://github.com/Microsoft/BotFramework-Emulator/releases adresine bağlanabilirsiniz.

Ben 4.0.15-alpha.exe yi kullanacağım. Bu yazıyı okuduğunuzda daha farklı versiyonlar da çıkmış olabilir. Siz en güncelini indirirsiniz.

Adım 5: Emülator’ü kurduktan sonra çalıştırarak “create a new bot configuration” linkine tıklıyorsunuz.

Bot’unuza dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Endpoint URL ise az önce çalıştırdığınızı Bot Application’ın adresini (URL) içermeli. App ID ve Password’u şimdilik boş bırakabilirsiniz. Buraya daha sonra değineceğiz. “Save and Connect” diyoruz.

Adım 6: Chatbot’umuz ayağa kalktı. 🙂 Fakat henüz zeki bir chatbot değil. Uygulama içerisinde yer alan Dialog > RootDialog class’ındaki MessageReceivedAsync metoduna eklediğim kodlara göre cevap veriyor. Bu dialogları artırarak gerçeğe daha yakın bir bot oluşturabilirsiniz. 

Gördüğünüz gibi pek zeki olmayan chatbot’umuzu önümüzdeki yazılarda (Cognitive Services) kullanarak biraz daha akıllı hale getireceğiz.

Ayrıca çok sayıda bulunan örnekleri kullanarak birlikte çok daha iş görür chatbot’lar yaratacağız.

Beni takip etmeye devam edin.

Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir