Kategoriler
Gezi Romanya

Bükreş Gezi Notlarım

Öncelikle şunu söylemeliyim; Bükreş bize beklentimizin üzerinde bir deneyim yaşattı. Çok soğuk görünen ama sıcak kanlı insanları, doğası, yemekleri, tatlıları ve içecekleriyle herşey beklediğimizden daha güzeldi…

20160206_121255

Romanya’nın para birimi Lei. 1 Lei yaklaşık 1.36 TL (2016 Şubat) Ülke genel olarak ucuz diyebiliriz. Bükreş’in sokakları boş, mekanları ise genelde dolu. Halk yazın dağlara çıkıyor, kışın ise evlerinde veya mekanlarda. Çok fazla sigara ve alkol tüketimi var. (Heryerde)

20160205_102450

Konaklama

Biz, Rin Grand Hotel isimli bir otelde kaldık. Otelimiz son derece temiz, personel ise ilgiliydi. Otelde Romanya’nın geleneksel renklerinin hakim olduğu bir tasarım konsepti var. Açık büfe kahvaltısı tatmin ediciydi. Otelin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 6km. Güvenilir bir taksi firmasıyla anlaşmaları var. 10 Lei’ye (yaklaşık 7 TL) merkeze inebilirsiniz.

20160205_091019

Ulaşım

Şehrin çok kötü ve anlam veremediğimiz bir trafik sistemi var. Bundan tüm şoför’ler şikayetçiler, hatta konuyu açarsanız sızlanıyorlar. Metro ve otobüs gibi olanaklarda var ama açıkçası biz hiç kullanmadık. Taksiler çok eski ve bakımsız fakat fiyat açısından gayet makul. 4-5 farklı taksi firması var. Siz üzerinde 1,39 Lei yazan taksilere binmeli ve mutlaka taksimetreyi açtırmalısınız.

Yemekler

Genel olarak yediğimiz herşey son derece lezzetliydi. Özellikle sebze ve geleneksel et çorbaları enfesti. Gittiğimiz her mekanda mutlaka bu çorbalardan içtik. Tadıyla tuzuyla bizim damak tadımıza çok uygundu.

20160207_141559

Pasta konusunda da son derece iyiler. Casa Capsa  otelinin pastanesiyle başlayan tatlı maceramız Grand Cafe Van Gogh ile son buldu. :-} Bu arada Baklava yemeyi unutmayın. Bal ile servis edilen Limonataları ve Palinkayı denemenizi öneririm.

20160205_113016

İletişim

30 yaşın üzerindeki hiç kimse İngilizce bilmiyor. Romence çok karmaşık bir dil ama Türkçeyle uyuşan 1.000 civarı kelime var. Yani derdinizi Türkçe anlatsanız bile bir şekilde anlaşabilirsiniz. Zaten onlar sizi anlamaya çalışıyor. Rahat olun, sıkıntı yaşamayacaksınız.

5 kişilik grubumuza gezimiz boyunca Marian Ilia isimli emekli bir Albay eşlik etti. Marian, Orta yaşın üzerinde inanılmaz renkli ve keyifli birisi. Ülkesine aşık. Aynı zamanda bir şair. 2 tane kitabı var ve şu an 3. kitabını hazırlıyor. (İhtiyaç duyanlarla bilgilerini paylaşabilirim.)

Gezilecek yerler

Lipscani

Tüm sokaklarını en az 2-3 defa gezdiğimiz bakımsız ama aynı zamanda huzur veren tarihi bir merkez. Hanul Manuc tatil boyunca başlangıç noktamız oldu.

Herastrau Parkı

Harika bir park. Özellikle çocuklar ve gençler için tavsiye edilir. Kış günü yaklaşık 6km yürüdükten sonra hızla uzaklaştık :-}

Romanya Köy Müzesi

İnanılmaz güzel bir açık hava müzesi. Romanya’nın tarihi boyunca inşa edilen geleneksel evler, kiliseler ve diğer yapılar burada sergileniyor.

20160205_125235

Zafer Takı (Arcul De Triumf)

Orjinali Paris’te :-} 1935 yılında orada yaşayan Fransızların kendilerini evlerinde hissetmeleri için inşa edilmiş.

Parlamento Sarayı

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binasıdır. Şoförlere göre; Pentagon one, Casa Poporului two. İçini gezemedik ama muazzam büyük bir yapı.

20160207_152512

Bükreşin dışı (Transilvanya bölgesi)

Brasov

Braşov’da çok az kalabildik. Aklımın bir parçası orada kaldı diyebilirim. Tekrar gidilecek yerler listesine ekledim.

20160206_175754

Bran Castle (Nam-ı diğer Dracula Şatosu)

Dracula şatosu hayal ettiğimiz gibi değildi. Catelul Bran, Aslında Voyvoda III. Vlad Tepeş‘in eşi için yaptırdığı yazlık bir kaleymiş. İçinde pek bir korku unsuru yok. Korku anlamını ünlü yazar Bram Stoker yüklemiş, hollywood ise pekiştirmiş. Ama gene de gezilmeye görülmeye değer bir yer.

Romanyalı şair Marian’dan dinlediğim gerçek Dracula hikayesini farklı bir yazımda anlatacağım.

20160206_152008

Sinaia

Peleş Castle

Yapımına 1875 yılında başlanan bu kale adeta bir sanat eseri. Sinaia bölgesinde yer alan peleş kalesinin özellikle Arap, Fransız ve Türk odalarına bayıldım. Kaleye giriş kişi başı 20 Lei.

20160206_123723

Bu arada bizde romen denilen “çingene halkının” bildiğimiz Romanya ile pek ilgisi olmadığını öğrendim. Hem rehberimiz hem de diğer romenlere göre Nikolay Çavuşesku döneminde diğer ülke başkanlarının Romanya’yı itibarsızlaştırmak adına uydurdukları bir yalanmış. Bunu doğru olduğunu bizzat gördüm ve yaşadım!

Zaman içerisinde bu yazıya eklemeler yaparak geliştirmeye devam edeceğim.

Sevgiyle kalın :-}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir