Kategoriler
Diğer Yazılar Girişimcilik

Başarının yolu nereden geçiyor?

Az önce LinkedIN de önemli bir grubun CEO’sundan şöyle bir cümle okudum.

“Başarının yolu başarısızlıktan geçiyor”

Sağolsun ama bu cümleyi biraz daha genişletmek gerekiyor.

  1. Gün içerisinde, hafta içerisinde, ay içerisinde yaptığın çeşitli işlerde sürekli başarı ve başarısızlıklar yaşayabilirsin. Bunun çok normal olduğunu anlayıp artık kabul etmek gerekiyor. Bunların sıklığından asıl amacında başarılı ya da başarısız olacağın sonucunu çıkaramazsın.
  2. Karşına çıkan ilk engelde havlu atmamalı ve mücadele etmeye devam etmelisin.
  3. Sürekli başarı ve başarısızlık dengelerini düşünmek/konuşmak yerine peşinde koştuğun amaca daha çok yoğunlaşmalısın. Bu dengeyi düşünmek insanı mutsuz ediyor arkadaşlar. Mutsuz olduğunda Mutluluğun formülünü arıyorsun vs. bu formül arama işi böyle uzayıp gidiyor.
  4. Etrafında negatif enerjileriyle seni aşağıya çekebileceğini düşündüğün tüm insanlardan koşarak uzaklaşmalısın. Seni geliştirebilecek insanlarla temas halinde olmalısın.
  5. Üzerinde çalıştığın konuda haftada en az 60 saat çalışmalısın. Kesinlikle duman çıkmalı, limitlerini sonuna kadar zorlamalısın.
  6. Yeni teknolojileri sürekli araştırmalı, kendini her daim geliştirmelisin. “Bu konuda kaynak bulamadım” ifadesi çok büyük bir bahanedir. O zaman ilk kaynağı sen yaz veya kullandığın yöntemi değiştir. Daha az TV izlemelisin. Elinin altındaki Laptop ve Internet sayesinde sınırsız bilgiye erişebileceğini unutma.
  7. Korkularından arınmalı, cesur olmalı ve dibine kadar risk almalısın.
  8. Kendi kendini Motive etmeyi bilmelisin, öğrenmelisin, uygulamalısın. Çok yandığını hissettiğinde güvendiğin birine açılmalı ve destek almalısın (Adına Mentörlük almak diyelim) Ama bu çok sık olmamal!
  9. Önüne iş planları gelmesini bekleme. Gerekiyosa Plan sen ol! Bütün işler önünde eğilsin.

Özetle onun yolu, şunun formülü diye birşey yok arkadaşlar. Birşeyi gerçekten yapmak istiyorsan ve eğer içinde yeteri kadar tutku ve inanç varsa zaten yaparsın. Eğer yoksabir yerlere oturmaya gitmeye” ve formül aramaya devam. 🙂

Selamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir