Kategoriler
E-Ticaret Internet

Amazon Dash Button – Yapıştır, Bas ve Al

Geçtiğimiz haftalarda sevgili Bora Özkent‘in düzenlediği bir eğitimde aslında çokta yeni olmayan Amazon Dash Button uygulamasını inceleme fırsatım oldu.

Amazon Dash Button, bence e-ticaret ve nesnelerin interneti alanında devrim yaratacak bir uygulama.

Sistem temel olarak şöyle çalışıyor; Evin herhangi bir noktasında wi-fi ile internete bağlı “ürünle ilişkilendirilmiş bir  düğme” olduğunu düşünün. Bu düğmeye her bastığınızda ilgili üründen sipariş verebiliyorsunuz. Örneğin kahve düğmesi, tuvalet kağıdı düğmesi, bebek bezi düğmesi, deterjan düğmesi vb. gibi…

Amazon Prime müşterilerine bu düğmeleri bedava dağıtıyor. Bazı markalar kendi logolu düğmelerini hazırlayarak müşterilerine ücretsiz dağıtıyorlar.

Yanlışlıkla basılma durumuna karşı sms veya e-mail ile onay mekanizmaları mevcut.

Ürünün fiyatını görmeden sipariş vermek biraz sıkıntılı olabilir. Bu bağlamda onay esnasında veya kurulumda adet ve tutarı kontrol etmek faydalı olacaktır.

Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla ülkemiz markalarında henüz bir hareket yok. Bizim markalarımız şu aşamada App üzerinden sipariş vermenin yeterli olduğunu düşünüyorlar. Anlayacağınız “gereksiz”, “tutar”, “tutmaz” tartışmalarına devam :-}

Sevgilerimle

 

– Nesnelerin Internet’i (Internet of Things) fiziksel nesnelerin Internet altyapısı üzerinde birlikte çalışması ve bu birlikteliğin büyük değerler oluşturması anlamına geliyor.

– Amazon Dash Button resmi sayfası www.amazon.com/oc/dashbutton

– Amazon resmi tanıtım videosu

 

 

“Amazon Dash Button – Yapıştır, Bas ve Al” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir